Batman Portal

Yönlendirici Resetleme Nedir ve Neden Yapılır? 2022

Yönlendirici Resetleme Nedir ve Neden Yapılır? 2022

Yönlendirici Resetleme Nedir ve Neden Yapılır?

Routerler, Türkçe karşılığı ile yönlendiriciler aynı ağ iletişim sinyallerini kullanmakta olan iki cihaz arasında veri iletişimini sağlayan ağ donanımıdır. Yönlendirici cihazlar birçok cihazı aynı ağa bağlayabilme özelliğine sahiptirler. Peki, yönlendirici resetleme nedir ve neden yapılır? İnternet kullanımı aşamasında en bilindik cihaz olan modemler bağlantı hızını en düşük seviyede sağladığı durumlarda resetleme işlemi yapılmaktadır. Yönlendirici resetleme bağlantı ile ilgili sorunun aşılmasına yönelik yapılan teknik bir düzenlemedir. Yönlendiricinizi resetlemek istediğiniz zaman reset işlemlerinizin sonrasında şifre ve ağ adında bir takım düzenlemeler yapmanız gerekebilir.
 

Normal Reset ve Hard Reset İşlemi Arasındaki Farklar

Basit sinyal sorunlarını ortadan kaldırmak için normal reset adını verdiğimiz modeminizi baştan başlatma işlemleri etkili olurken, daha karmaşık haldeki bağlantı problemlerini çözebilmek için hard reset işlemi yani yönlendirici cihazınızın mevcut tüm ayarlarının fabrika ayarlarına geri döndürülmesi işlemi kullanılmaktadır.
Söz konusu olan iki resetleme işlemi arasında bir çeşit farklılıklar bulunmaktadır. Peki, söz konusu normal reset ve hard reset işlemi arasındaki farklar nelerdir?
Normal reset işlemi yaptığımız zaman yönlendirici cihazınızı sadece kapatıp açmanız yeterli olacaktır. Bu işlem sırasında ağ ismi ve şifrenizde herhangi bir değişiklik meydana gelmemektedir. Fakat farklı bir IP adresi aracılığıyla bağlantı kurulmaktadır. IP adresinin sebep olduğu bir bağlantı problemi yaşandığı takdirde bu yöntem kullanılabilir.
Hard reset yönteminde ise normal reset işlemine nazaran yönlendirici cihazınızda yer alan tüm bilgileri sıfırlayarak yönlendiricinizi fabrika ayarlarına geri döndürülmesine sebep olmaktadır. Karmaşık bağlantı sorunlarında yönlendirici cihazınızın kurulumunu yeniden yapmak gerekmektedir. Böylelikle SSID ve cihaz şifresi gibi bilgileri yeniden oluşturmanız gerekmektedir. Modem cihazınızı sıfırladığınız takdirde verileriniz geri döndürülmemek üzere silinmiş olacaktır.
 

Yönlendirici Cihazlarına Reset Atma İşlemleri

Yönlendirici cihazınızın reset tuşu aracılığıyla resetleme işlemlerinizi başlatmanız mümkündür. Yönlendirici resetleme nedir ve neden yapılır? Konusunda araştırma yaparak modeminizi resetleyebilirsiniz. Yönlendirici cihazınızın arka kısmında yer alan reset yazılı küçük alanı sivri uçlu bir cisimle reset düğmesini 15-20 saniye kadar bastırınız. Reset tuşuna baskı uygulamayı bıraktığınız anda yönlendirici cihazınızın aktif tüm ışıkları kapanacak ve sonrasında tekrardan yanacaktır. Yönlendirici cihazlarına reset atma işlemleri bununla sınırlı kalmamaktadır. Cihazınızın ara yüzüne girerek de resetlemeniz mümkün olmuştur. Yönlendirici cihazınızın arayüzüne erişim sağladıktan sonra fabrika ayarları butonundan uygulamak istediğiniz tüm değişikliklere kolayca ulaşmanız mümkündür. Eğer fabrika ayarlarına geri dönmek istiyorsanız bu işlem için onay verdikten sonra modem resetleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 

Reset Sonrası Şifre Ayarları

Yönlendiricinizi resetledikten sonra cihazınızı yeniden kurmanız gerekmektedir. Eğer yönlendiriciyi hard reset yöntemiyle resetlediyseniz ağ ismi ve şifreniz fabrika ayarlarına geri dönüşecektir. Bu hususta reset sonrası şifre ayarları işlemleri sırasında takip edebileceğiniz adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:
1) Yönlendiriciniz kurulum aşaması ile ilgili tüm ayarları otomatik biçimde yeniden alıyorsa, farklı bir kuruluma ihtiyaç duymadan cihazınızın arkasında bulunan giriş şifresi ve kablosuz ağ adı ile yeniden bağlanabilmeniz mümkündür. Daha sonra kendi belirlediğiniz isim ve şifre ile ilgili değişiklikleri arayüz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
2) Yönlendirici cihazınız bilgileri otomatik olarak almıyorsa yeniden yapılandırmanız gerekmektedir. Bu durumda bilgisayar ve ethernet kablosu aracılığıyla yönlendirici cihazınıza bağlanmanız gerekmektedir.
 

Reset Atmak Bağlantıyı Hangi Anlamda Etkiler?

Yönlendirici cihazınızın bağlantı hızından memnun olmadığınız durumlarda cihazınıza reset işlemini uygulayabilirsiniz. Peki, reset atmak bağlantıyı hangi anlamda etkiler? Cihazınızı resetlemenin ardından bağlntınız hız kazanır. İnternet ağınızda geçici problemlerin düzeltilmesi açısından yararlı olabilmektedir.           Herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldığınız durumlarda yönlendiricinizin kullanım klavuzundan yararlanıp yönlendirici resetleme nedir? Neden yapılır? Konusu üzerinde detaylı araştırma yaparak cihazınızı resetlemeniz mümkündür.
 
 

Bizi Buralardan Takip Ediniz;

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ