Batman Portal

Türkiye’deki Eğitim Sistemi ve Sorunları

Türkiye’deki Eğitim Sistemi ve Sorunları

Türkiye’deki Eğitim Sistemi ve Sorunları

 
Geçtiğimiz günler içerisinde Türkiye’deki öğrencilerin geleceklerini belirleyen liseye giriş sınavı (LGS) ve üniversite sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. Bunun ardından her iki grubun öğrencileri için de aslında bir hayli zor bir döneme girilmiş oldu. Sınav sonuçlarına bağlı olarak başlayan tercih dönemi, bu sistemler içerisindeki öğrencilerin başarısını belirleyen kıstas olarak bakılarak pek çok öğrencimiz, sistem içerisindeki akışa göre araştırmalarına başladı.
İşte tam da bu noktada zaman zaman akıllara Türkiye’de eğitim sisteminin doğruları, yanlışları eksileri ve artıları gelmeye başladı. Her dönem tartışılan ve aslında tartışılması da oldukça gerekli olan eğitim sistemimiz hakkındaki bilgileri, sorunları ve başarılarıyla sizlerle paylaşacağız.
Haydi başlayalım.
 
Günümüz Çağında Türkiye’de Eğitim Sistemi
Eğitim sistemimiz belki de ülkemizin içerisinde sıklıkla değişime uğrayan ve pek çok noktada farklı etkiler altında kalan bir yapıdır. Teknoloji ve bilimin ilerlemesi ile gelişen çağımızda, elbette ki eğitim ve eğitim sisteminin temel parçaları da değişmektedir. Bu değişim, eğitimi köklü bir evrilmeye zorlamış, bilimin temelleri ışığında çok daha interaktif hale getirmiştir. Pek çok noktada eğitim, erişe bilirliğini ilerletmiş, oluşturduğu temelleri teknolojiyle harmanlayarak eğitimciler eşliğinde sunmaya başlamıştır. Peki Türkiye’de eğitim sisteminin son durumu nedir?
 

Türkiye Eğitim Sistemi

Pek çok tartışmaya konu olan bu geniş konu hakkında kısaca sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Ülkemizde bulunan eğitim sistemi, bir nevi deneme yanılma yöntemi ile bazen isim bazen format değiştirerek karşımıza çıkmaktadır. Mevcut hali ile Türk eğitim sistemimiz;

  • 12 yıl kademeli zorunlu bir eğitim planından oluşmaktadır.
  • 4+4+4 olarak bilinen ilkokul, ortaokul ve lise dönemini kapsayan bu sistem, öğrencilerin ilk 8 yılın ardından sınava girmesi ile lise hayatlarını belirlemeleriyle devam etmektedir.
  • Bunun ardından lise son sınıfta gerçekleşen sınav ile de üniversite hayatı başlamaktadır. Yazımızın da temel konusunu oluşturan bu nokta aslında oldukça kritik ve önemlidir.

 
Türkiye’de Eğitim Sistemi Aşamaları
Geleceğimizin teminatı olan ve ülkemizin gelişmesindeki en önemli nokta olan eğitim, sistem itibari ile belirli programlardan oluşmaktadır. Bu programlar çocukların eğitim hayatını şekillendiren ve donanımlı bireyler olmalarını sağlayan pratik ve yapısal donatılardan oluşmaktadır. Temel olarak Türkiye’de eğitim sistemi aşamaları şu şekildedir:

  • Okul Öncesi Eğitim
  • İlkokulda Eğitim (1. Kademe)
  • Ortaokulda Eğitim (2. Kademe)
  • Lisede Eğitim (Ortaöğretim) (3. Kademe)
  • Üniversite’de Eğitim (Yükseköğretim)

 
Türkiye’de Eğitim Sorunları
Aslında her bir başlığın oldukça geniş bir kapsam alanına ve içeriğe sahip olduğu bu konu, oldukça uzun ve çeşitlidir. En temel noktaları ve güncel yaşanan durum ile ilgili olarak bilgileri kısaca sizlere bahsedeceğiz. Öncesinde de belirtmiş olduğumuz gibi, Türkiye’de eğitim sistemi içerisindeki sınavlar, ülkemizdeki eğitim öğretim akışının temel noktalarıdır. Gerçekleşen eş zamanlı sınavlarla yapılan ölçe değerlendirme, öğrencilerin bilgisini değerlendirmektedir. Tam da bu noktada bazı uzmanlar fikir ayrılığı yaşamaktadır.
Türkiye’de Eğitim Sistemi
Sınav sisteminin ve eğitim sistemimizin getirmiş olduğu durumlar, öğrencileri belirli bir kalıba sokmaktadır. Bu kalıp, öğrencilerin hayallerinin önüne geçerek sıralama odaklı bir gelecek inşa etmesine uzanmaktadır. Aslında temel olan öğrencilerin yetenekleri ve hayalleridir. Bunun içinse zaman zaman ne yazık ki başarısız olan öğrenciler hayallerine veda etmek zorunda kalmaktadır. Aynı zamanda çok başarı olan öğrenciler de yine istedikleri alana sıralama ve dayatılan meslekler dolayısıyla ulaşamamaktadır. Yaşanan bu durum, sınav döneminde de öğrencilerin sadece bu konuya odaklanması ve sosyal aktivitelerden uzak kalmasına neden olmaktadır. Bu noktada ise aslında eğitim sistemimizin en başından en sonuna kadar olan aşamalarındaki yapısı öne çıkmaktadır.
 
Eğitim Sistemimiz Nasıl Olmalı?
Eğitim sistemimiz, ezber öğretilenlere dayalı olmaktan çok yaratıcılık, düşünme ve araştırma üzerine kurulu bir düzende işlemesi gerekliliği uzun süredir tartışılmaktadır. Aslında Türkiye’de eğitim sisteminin başarısı, her ne kadar ciddi anlamda gelişme gösterse de dünya çapında değerlendirildiğinde hala eksiklikler olduğu belli olmaktadır. Bu noktada karşımıza çıkan sonuç ise, Türk eğitim sistemimizin içerisindeki ezbere eğitim modüllerinden uygulama ve yaratıcılık temellerine dayanan yaşamsal başarıyı da düşünen bir geçiş yapılmasıdır. Popüler meslek algısı veya popüler bölüm algısı ile yeteneklerini ve yaşamsal becerilerini henüz keşfedememiş öğrenciler ne yazık ki yanlış meslek seçimleri yapmaktadır. Bu açıdan oldukça önemli olan eğitim sistemi ve eğitim üzerindeki kararlar, tüm toplumu ve ülke geleceğini etkileyen oldukça hassas bir yerdedir.
 

Sonuç

Kabul edilmelidir ki dünyadaki tüm ülkeler eğitim sorunları ile uğraşmaktadır. Bu noktada önemli olan ise ülkemizin eğitim öğretim alanındaki gelişmelerle doğru ve yenilikçi adımlar atmasıdır. Pek çok ülkeye göre oldukça güçlü bir yapı ile çalışan eğitim sistemimiz, farklı bakış açılarını da bünyesine kattığında çok daha farklı bir tablo oluşması muhtemeldir. Pek çok yorumdan, eleştiriden ve öneriden oluşan bu konu, profesyonelce ele alınarak eğitim noktasındaki başarılı ülkelerin analiz edilmesi sonucu kendine belirli dersler çıkartmalıdır. Bu sayede öğrencilerimiz çok daha farklı bir gelecek planı yapabilecek, hayata farklı bakış açıları ile bakabileceklerdir.
 
 
 
 

Bizi Buralardan Takip Ediniz;

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ