Batman Portal

Ehliyet yenileme ücreti açıklandı! Yeni sürücü belgesi ne kadar?

Ehliyet yenileme ücreti açıklandı! Yeni sürücü belgesi ne kadar?

Bugün ehliyet değiştirme-yenileme ücreti açıklandı. Alınan bilgilere göre önümüzdeki 2 yıl, yani tanınan ek süre boyunca yeni sürücü belgesi 15 TL olarak sabitlenecek. Detaylar Batman Portal da

Eski ehliyetlerin 31 Aralık 2024 sonrasında değişim hakkı biteceği için yenilemeyen kişilere cezai işlem uygulanabilir.

 

 

Yeni bir ehliyet aldıysanız ve kayboldu ya da çalındıysa harç, değerli kağıt ve vakıf payının tekrar ödenmesi, yani 280 TL+ 65 TL şeklinde toplamda 345 TL ödemeniz gerekecek. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklama ise :

Karayolları Trafik Yönetmeliğimim 01.01.2016 tarihinde yürürlüğe giren Geçici 10 uncu maddesi “… Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce verilmiş olan ve 2918 sayılı Kanuna göre değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemleri beş yıl içerisinde tamamlanır. Gerekmesi halinde bu süre İçişleri Bakanlığınca uzatılabilir.” hükmündedir.

Bu kapsamda, ülkemizde ve dünyada 2020-2022 yılları arasında pandemi nedeniyle vatandaşlarımızın müracaat edememeleri ve nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğun azaltılması amacıyla 01.01.2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski tip sürücü belgelerinin değiştirme süresi Bakanlığımızca 31.12.2022 tarihinden itibaren iki yıl süre ile uzatılmıştır.

 

 

 

Ehliyet yenileme için gerekli belgeler

Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılacak.

Eski ehliyet belgesi

Sürücü olur niteliği taşıyan sağlık raporu,

1 adet biyometrik fotoğraf,

Nüfus Müdürlüğü’nde vereceğiniz parmak izi,

Kan grubunu belirleyen belge

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ