Batman Portal

Proof-of-work (PoW) nedir?

Proof-of-work (PoW) nedir?

Proof-of-work (PoW) nedir?

Wikipedia da
“Emek ispatı (PoW), denial-of-service saldırıları ve bir ağ üzerinde bulunan spam mesajlar ile servislerin kötüye kullanımını, istemciden bir miktar iş yapmasını (genellikle bilgisayarın belirli bir süre işlem yapması anlamına gelir.) isteyerek önleme amaçlı ekonomik bir ölçüdür.” Şeklinde açıklanmaktadır.
Bitcoin de kullanilma amaci olarak ise madencilerin sisteme verilen işlem emirlerini yapmasini denetimde tutarak hem islemlerin yapilmasini hemde bunun karsiliginda odullendirilerek uretim yapilmaktadir.
Iyi yönleri olduğu gibi eksik yönleri de vardır.
Mesela bitcoin madenciliği yapan birisinin madencilik sırasında çok fazla işlem yaparak enerji maliyeti çıkarmaktadır. Bitcoin madenciliği arttıkça üretilme zorluğu da artmaktadır. Bu nedenle üretimden kazanılan maliyetleri karşılayamama durumunda zarar etme söz konusudur.
Bitcoin in altyapısı mining sistemlerinin birleşerek havuz oluşturduklarında daha hızlı çözüm bulduğundan havuzlaşıp birleşmelerine neden olmuştur. Haliyle bu tek başına mining yapan kişilerin şansını azaltmaktadır.
İş kanıtı (PoW) yöntemi ve mining havuzları birlikte sıkıntı yaratabilir Bitcoin de Halving den sonra ödüller yarıya indiğinden dolayı maliyeti kurtarmayan madenciler makinelerini kapatip mining havuzlarini %51 üstünlüğünü ellerinde tutma imkanı verebilir ve Bitcoin in sonunu getirebilir.
Bu ihtimali görenler ve üzerine düşünenler
İş kanıtı’na (PoW) karşı daha az işlem gücü gerektiren, enerji tüketimi az ve merkezileşme olasılığı olmayan bi sistem olan Bahis kanıtı (PoS) düşünülmüştür.
 
Hash nedir?
Hash fonksiyonları, veri tabanlarında aranan veriyi bulmayı hızlandırma amacıyla kullanılır. Örneğin parmak izi veri tabanında aradığımız parmak izini bulmak amacıyla kullanılanabiliriz.
Hashcash nedir?
Adam Back tarafından bir sistemde mail gönderiminde spam ve DOS saldırılarına mani olmak için kullanıldı. Kısaca anlatmak gerekirse hashcash de mail gönderen taraf  hashcash stamp adında bir veriyi mailin başlığına ekleyerek bir süre kendi işlemcisi üzerinde hesaplamalar yaptığını kanıtlamak zorundaydı. Bu veri ise birkaç bin kez hash hesaplaması ile elde edilebiliyordu. Bu da spam amaçlı milyonlarca mail göndermek isteyen kötü niyetli biri için ciddi bir zaman kaybı yaratmaktadır.
SHA-256 algoritması nedir?
SHA ‘nın açılımı Secure Hash Algorithm yani Güvenli Karma Algoritmasıdır.
SHA-256 ise SHA-2 nin altındaki 6 kriptografik hash algoritmasından biridir. Bitcoin madenciliğinde proof-of-work ve bitcoin adresi oluşturma işleminde kullanılıyor.
 
 
Editör: Özenç Erdem

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ