Batman Portal

BATMAN’DA MARKETLERDE YAPILAN %7 KDV İNDİRİM DENETİMLERİ BAŞLADI

BATMAN’DA MARKETLERDE YAPILAN %7 KDV İNDİRİM DENETİMLERİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından temel gıda ürünlerindeki fiyat artışının önüne geçmek adına açıklanan KDV düzenlemesiyle birlikte temel gıda ürünlerinde yüzde 1’e indirildiğini duyurması üzerine Batman’da da denetim gerçekleştirldi. Detaylar batman portal sitemizde
Batman Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temel tüketim maddelerinden alınan yüzde 8’lik KDV oranını yüzde 1’e indirildiğini duyurması üzerine Batman’da da denetim gerçekleştirdi.
Temel gıda ürünlerinde yüzde 8 KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesine ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesinin ardından Batman Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Batman genelinde marketlere denetim gerçekleştirdi.
Denetim öncesi Zabıta Müdürü tarafından bilgilendirilen ekipler, temel gıda ürünlerini sepete yerleştirerek yazar kasa bölümünde denetime başladı. Ekipler ayrıca yüzde 8 KDV oranının yüzde 1’e düşürüldüğüne dair faturaları da titiz bir şekilde inceledi.
Yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülen ürünler arasında; çocuk maması, su, peynir, zeytin, yumurta, çay, et, süt, pirinç, bakliyat, sebze ve meyveler gibi ürünler yer alıyor.

 
KDV İNDİRİMİ UYGULANACAK TEMEL GIDA ÜRÜNLERİ HANGİLERİ?
Söz konusu düzenlemeyle Özel Tüketim Vergisi‘ne tabi tutulan meyve suları, kola, havyar gibi ürünler hariç olmak üzere
KDV indirimleri; pirinç, bulgur, nohut gibi tüm bakliyat ürünleri, su, çay, şeker, tuz, sıvı ve katı yağlar, kırmızı et, beyaz et, balık, süt, yoğurt, peynir, zeytin ve bunlardan yapılan ürünlerin fiyatlarında geçerli olacak.
Ayrıca, yumurta, patates, soğan, biber, domates, salatalık gibi sebze ürünleri, meyveler, konserveler, turşu, salça, reçel, bal, pekmez, tahin helvası, fındık ezmesi, çikolata, lokum, bisküvi, kraker, gofret, pasta, kek, baklava, yufka, makama, şehriye, tahıl gevreği, fındık, ceviz, Antep fıstığı, badem gibi kuruyemiş ürünleri, baharatlar, bebek mamaları da KDV oranı yüzde 1’e düşürülen ürünler arasında yer alıyor.
 
Yerel halkın yorumu ise indirimlerin üç, dört ay önce fiyatta bile olmadığını dile getirdi.
 
 
 

Bizi Buralardan Takip Ediniz;

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ