Batman Portal

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Ne İşe Yarar?

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Ne İşe Yarar?

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Ne İşe Yarar?

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir, Ne İşe Yarar? Aralıklı oruç ya da diğer ismi ile “Intermittent Fasting Diyeti” bir beslenme tipidir. Sporcular, kilo vermek amacında olanlar ve formunu korumak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen bir diyet tipidir.
Diyet sonucunda iştah kontrolü kolayca sağlanırken, yağ oranı da başarılı bir şekilde düşürülebiliyor. Dönemlik diyetlerden ayrı olarak değerlendirilmesi gereken IF, yaşam boyunca sürdürülebilir bir beslenme metodudur. Haftalık veya aylık gibi kavramları bu metot içerisinde pek bulamazsınız.

Intermitten Fasting Diyeti için Besin Zamanlaması

Besin zamanlaması Intermitten Fasting diyeti metodunun temelini oluşturmakta. Fakat beslenme metodu her ne olur ise olsun vücudun ihtiyacı olan değerleri sağlamak ilk etmen olmalı. Kaloriler, yağ, karbonhidrat ve protein gibi makrolardan sonra beslenme zamanlaması düşünülmelidir. Aksi takdirde maksimum fayda gözlemlenemez.
Bu tip değerlerin kontrolü için bir diyetisyene başvurabilir ya da internet üzerindeki makro hesaplayıcılar yardımı ile kabataslak bir yol haritası çizebilirsiniz. Her kişinin kemik, vücudundaki su ve başka değerleri farklılık göstereceği için uzmanlar tarafından yapılan bir analiz, internet üzerindeki hesaplayıcılara göre daha sağlıklı olacaktır.
Bahsettiklerimizi iyice anladıysanız Intermittent Fasting Diyeti için besin zamanlamasına dönebiliriz. Beslenme zamanlaması tüm bu bahsettiklerimizin ardında kalacak organizatör görevini görecek. Beslenme zamanlaması yaparken öğün sayısına çok fazla odaklanmaya gerek yok. Her ne kadar öğün sayısı üzerine sayısız teori geliştirilse de işin özü doğru beslenmekte.
Öğün zamanlarının metabolizmanız üzerinde pek bir etkisi olmayacaktır. Öğün zamanlarınızı belirlerken kendi alışkanlıklarınızı ön plana çıkarmak faydalı olacaktır. Örneğin yoğun geçen bir faaliyetten sonra öğün ekleme vücudunuzun rahatlaması ve harcadığı glikojenleri yerine koyması konusunda yardımcı olabilir.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Intermittent Fasting için gerekli zaman aralığını siz belirlemelisiniz. Uyandığınız, ilk öğünü aldığınız saat herkes için farklı olacağından programınızı IF mantığına uygun olarak düzenlemelisiniz. Aşama aşama Intermitten Fasting Diyeti  veya Aralıklı Oruç Diyeti:

  • İlk etapta ilk öğününüz ile son öğününüz arasında 10 saat gibi bir aralık belirleyin. Bu alışma süreci için gayet ideal bir aralık. Uyku dahil 14 saat kesintisiz aç kalmaya karşı kendinizi bir deneyin.
  • Alışma sürecini atlattıktan sonra yeme aralığınızı yavaş yavaş daha da azaltın. Genel olarak 8, 6 ve 4 saate kadar düşmekte sorun yok. Eğer yağ yakımı hedefliyorsanız 4 saat beslenme 20 saat açlık sizin için ideal olacaktır.
  • Beslenme için belirlediğiniz süreyi istediğiniz saatlerde başlatabilirsiniz. Akşam, öğlen veya sabah başlamak, aralıklı oruç için pek bir fark yaratmayacaktır. Fizyolojik açıdan en faydalı görünmekte olan ise akşam yemek, aklınızda bulunsun.
  • Aç kaldığınız süre boyunca çay, kahve(şekersiz olmasına dikkat edin), su, maden suyu gibi kalori yükü olmayan şeyler tüketebilirsiniz. Alışma sürecinde havuç, salatalık gibi sebzeler de yardımcı olacaktır.
  • Belirlediğiniz yeme aralığı boyunca istediğiniz yiyecekleri, istediğiniz öğünde tüketebilirsiniz. Fakat süreç boyunca kendi vücudunuzun Aralıklı Oruç Diyeti yani Intermittent Fasting için verdiği reaksiyonu da es geçmeyin.
  • İşler istediğiniz gibi gitmiyor, kendinizi iyi hissetmiyorsanız tüm işlemi tekrardan gözden geçirin. Bir yerlerde kesinlikle yanlışlık yapıyorsunuzdur.
  • Yanlış uygulama sonucu kilo veremeyeceğiniz gibi kilo da alabilirsiniz. İstediğiniz yiyecekten istediğiniz kadar kısmını; vücudunuzun ihtiyacı olduğu kadar şeklinde anlamanız oldukça önemli.

Intermittent Fasting metodunun bir diyet programından farklı olduğunu anlamalısınız. Aksine çeşitli diyetleri de IF ile entegre edebilirsiniz. Örneğin sıkça uygulanan düşük-karbonhidrat diyetini 4 saat yeme aralığında yaparak hem IF hem de diyet yapmış olursunuz. Metoda alışkanlık sağlamanız daha sonra yapacağınız diyetler için alışma sürecini de en az süreye indirgeyecektir.
 
 
 

Bizi Buralardan Takip Ediniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ